Windows 10 v1803 Yayınlandı!

Merakla beklediğimiz Windows 10, 1803 kodlu Nisan 2018 güncelleştirmesi geçtiğimiz hafta yayınlandı.

Windows 10 v1803 Yayınlandı!

Merakla beklediğimiz Windows 10, 1803 kodlu Nisan 2018 güncelleştirmesi geçtiğimiz hafta yayınlandı.

Müşterilerimize hem Windows Update üzerinden hem de VLSC portalinden erişimine sunulan RS4 isimli bu sürüm içerisinde Timeline, Focus Assistance, Nearby Sharing gibi yeniliklerle birlikte 3D, Inking, Edge browser üzerinde önemli geliştirmeler gerçekleştirildi. Bu yenilikler içerisinden göze en çok çarpanı ise timeline oldu. Timeline özelliğini yapılan işlerin ve bu işleri yaparken kullanılan bileşenlerin tarih bazlı olarak gruplanması şeklinde düşünebiliriz. Aşağıdaki ilk görüntü “Snap view” (Windows Tuşu + TAB) içerisindeki temel görünümü gösteriyor.

Farkedeceğiniz üzere Snap görünümünde sağda bir tarih çizgisini görebiliyoruz. Bu tarih çizgisinde aşağı doğru kaydırdıkça, geçtiğimiz saat ve günlerde yaptığımız işleri, açık olan web sayfalarını, uygulamaları hatta dokümanları bir arada görmek mümkün. Bu kullanımın müşterilerimizdeki son kullanıcıların verimliliğini arttırmasını bekliyoruz.

Ayrıca Nearby Sharing özelliği sayesinde fotoğraf, video veya diğer içeriğin yakındaki diğer cihazlarla Bluetooth üzerinden paylaşımı artık mümkün.
Bu yeniliklerin yanı sıra Microsoft Edge, Windows Ink ve 3D özelliklerinde kayda değer geliştirmeler yapıldı. Örneğin Microsoft Edge yakın zamanda iOS ve Android üzerine indirilebilir olacak ve Microsoft Account veya AAD kimliğinin kullanılmasıyla birlikte kullanıcılar bilgisayarlarında başladıkları web gezinmesine telefonlarından devam edebilecekler.

Windows Ink’deki geliştirme ile birlikte ise kalem ile kullanılabilen cihazlarda herhangi bir uygulama üzerindeki herhangi bir alana yazı yazmak mümkün hale geliyor.

Windows 10 1803 kodlu sürümündeki tüm geliştirmelerin bulunduğu Walking Deck’e buradan ulaşabilirsiniz.
Hali hazırda Windows’un herhangi bir sürümünü kullanan müşterilerimiz cihazlarını herhangi bir veri kaybı olmaksızın yerinde yükseltme yöntemiyle Windows 10, 1803 sürümüne yükseltebilirler.

Microsoft